W ramach zajęć z języka kaszubskiego oraz historii i kultury Kaszubów, uczniowie klas IV-VI mieli okazję udać się do Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie. 27.05.2026 r., tj. w środę, wycieczka rozpoczęła się przejazdem do Kościerzyny i zwiedzaniem muzeum z panem przewodnikiem, który wprowadził uczniów w tematykę historii miasta i okolic. Dzieci miały okazję zwiedzić całą ekspozycję muzeum, włączając w to np. wystawę kolekcjonującą kaszubską porcelanę z lokalnego zakładu Lubiana, a dzięki muzealnemu filmu mogły także dowiedzieć się więcej o znanych osobach z Kościerzyny.
Następnym etapem zwiedzania była lekcja muzealna pt. "Rok obrzędowy na Kaszubach". Podczas tych zajęć uczniowie z dużym zaangażowaniem dyskutowali z przewodnikiem o lokalnych tradycjach, świętach, obyczajach i zwyczajach kaszubskich - dawnych i obecnych. Po wspólnym odśpiewaniu "Kaszubskich nut" oraz pamiątkowym zdjęciu z Remusem na kościerskim rynku, uczestnicy wycieczki udali się na zasłużony posiłek do restauracji McDonald's. Do Lipusza uczniowie wrócili pełni nowej wiedzy, zmęczeni, ale najedzeni i zadowoleni z wycieczki.