Dnia 25.11.2024 r. obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie mogli przynieść swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.
Lipuskie Słowiki
- 27.11.2024
Dnia 22.11.2024 r., gdzie wspominamy św. Cecylię, która jest patronką organistów i chórów nasz szkolny chór Lipuskie Słowiki pod przewodnictwem Pani Iwony Drozdowskiej otrzymał Voucher od Pana Wójta Gminy Lipusz Mirosława Ebertowskiego o wratości 4000,00 zł na bilety na koncert do Teatru Muzycznego.
Życzmy niezpomnianych wrażeń podczas koncertu!
Turniej Wojewódzki "Z Orlika na Stadion"
- 27.11.2024
Dnia 7 listopada 2024 r. w Gdańsku odbył się finałowy Turniej Piłki Nożnej "Z Orlika na Stadion", w którym 3 miejsce zajęła nasza Drużyna Wda Lipusz, którą reprezentowali również nasi uczniowie.
Najlepszym bramkarzem turnieju został nasz uczeń Jan Knopik.
Nasza drużyna wraz z Trenerm Grzegorzem Lipińskim za zajęcie 3 miejsca otrzymała darmowe bilety na mecz piłki nożnej Polska - Szkocja, który odbył się w Warszawie w dniu 18.11.2024 r. Przed meczem udało się wjechać na Taras Widokowy Pałacu Kultury i Nauki oraz zobaczyć podświetlony Stadion Narodowy w Warszawie.
Ogólnopolska Kampania "Dnia Tumbo"
- 27.11.2024
W dniach 21 - 22.11.2024 r. Szkolne Koło Caritas w ramach Ogólnopolskiej Kampanii "Dnia Tumbo" - Dnia solidarności z dziećmi i młodzieżą w żałobie zorganizowało zbiórkę pieniędzy na kościerskie Hospicjum.
Każdy kto przyłączył się do TUMBOteamu i wrzucił symboliczną złotówkę otrzymał pomarańczowego cukierka.
Zebrana kwota to 2950,00 zł.
Dziękujemy za przyłączenie się do naszej akcji!
LEKCJE O FINANSACH
- 26.11.2024
- 16
W październiku i listopadzie nasza szkoła wzięła udział w programie Ministerstwa Finansów o nazwie „Lekcje o finansach”. Cel, który przyświecał mu, to rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie kompetencji finansowych uczniów szkół podstawowych. Istotnym elementem Programu było także popularyzowanie wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów poprzez organizację wycieczki edukacyjnej.
W ,,Lekcjach o finansach” uczestniczyło 25 uczniów klas ósmych. W październiku odbyły się trzy spotkania (zajęcia) z zakresu szeroko rozumianych finansów. Młodzież zapoznała się z tematyką kredytów i pożyczek, planowaniem budżetu osobistego oraz form oszczędzania.
Ponadto w dniach 12-13 listopada uczniowie mieli okazję zagościć w Warszawie. Na początku zwiedzili z przewodnikiem dzielnicę Śródmieście i takie miejsca, jak Grób Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego, ogród Saski, ulicę Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Pałac Kultury i Nauki, a także zobaczyli pomnik Syreny warszawskiej przy Wiśle. Oprócz tego uczniowie wybrali się na spacer wśród najwyższych wieżowców stolicy, będących siedzibami europejskich korporacji finansowych. Niezapomnianą atrakcją zwiedzania był także przejazd warszawskim metrem. Późnym popołudniem uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „Dzieje złotego” w Centrum Pieniądza NBP, które poprowadził animator. Ciekawie zaprezentował ekspozycje Centrum oraz za pomocą materiałów dydaktycznych przedstawił historię naszej waluty na przestrzeni lat.
Następnego dnia uczestnicy programu zwiedzili siedzibę Ministerstwa Finansów, gdzie zapoznali się z jego historią. Po czym z wielkim zaangażowaniem przystąpili do warsztatów, na których omówiono kwestie budżetu państwa, budżetu domowego, podatków oraz Krajowej Administracji Skarbowej.
Zarówno lekcje o finansach, jak i niecodzienna wycieczka, na pewno wzbogaciły wiedzę uczniów na temat zasobów pieniężnych.
Program „Dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, którego dysponentem jest Minister Finansów”
Wyjazd klas pierwszych na spektakl teatralny
- 26.11.2024
- 3
Dnia 19.11.2024 roku uczniowie klas pierwszych udali się do Kościerzyny na przedstawienie teatralne pt. „Magiczne Granie”. Spektakl ten przygotowany został z myślą o problemie spędzania przez dzieci zbyt długiego czasu przed komputerem (graniem). Bohaterowie tej współczesnej baśni Tomek i Zuzia otrzymali w prezencie wymarzone telefony. Otrzymując je obiecali, że nie będą ich używać dłużej niż pół godziny dziennie. Niestety złamanie tej zasady (pomijając fakt nieposłuszeństwa), stało się przyczyną kłopotów i niebezpieczeństw. Internet i gry, choć atrakcyjne i fascynujące, nie powinny przesłaniać innych zabaw i zastępować dzieciom świadomego przeżywania najcudowniejszych lat życia.
Razem zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego
- 17.11.2024
Wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła do hymnu"
29Nasza szkoła wzięła udział w akcji #SzkołaDoHymnu i wspólnie odśpiewała hymn narodowy – „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to wyjątkowa okazja, by zjednoczyć naszą społeczność szkolną we wspólnym świętowaniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Odśpiewanie hymnu odbyło się w ostatni dzień roboczy przed Świętem Niepodległości, w piątek, 8 listopada, o godzinie 11:11.
Tego dnia odbył się uroczysty apel,na którym uczniowie zaprezentowali montaż teatralno-muzyczny.
Ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy
- 17.11.2024
Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, której organizatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Ideą kampanii jest stworzenie świata, w którym nie ma przyzwolenia na przemoc oraz zmobilizowanie całego społeczeństwa do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Ma ona na celu zapewnienie każdemu dziecku bezpiecznego dzieciństwa, które da moc i siłę na całe życie.
W ramach kampanii uczniowie i nauczyciele wezmą udział w cyklu webinarów oraz lekcji online.
a oficjalnej stronie kampanii – https://dziecinstwobezprzemocy.pl/ – można skorzystać z darmowych materiałów.
Spektakl teatralny dla klas I-III
- 26.11.2024
- 4
Dnia 28.10.2024 r. uczniowie klas I-III skorzystali z zaproszenia Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu i udali się na spektakl teatralny pt. „ Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie”. Przedstawienie miało na celu zwrócenie uwagi na zasady odpowiedzialnego używania urządzeń elektronicznych oraz uświadomienie dzieciom, jak wielką wartością jest bliskość przyjaciół w realnym świecie.
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
- 28.10.2024
- 3
Dnia 16.10.23 r. uczniowie Zespołu Szkół w Lipuszu pod opieką swoich wychowawców, nauczycieli udali się pieszą wycieczką do Karpna, miejsca mordu dokonanego przez hitlerowskie Niemcy nad ludnością Lipusza i okolic. Dzieciom przybliżono historię, odczytano informacje z tablic upamiętniających to miejsce. Uczniowie zapalili przyniesione znicze, w modlitwie, i w ciszy oddali pamięć o zamordowanych.
Fotografie wykonano na Mszy św. w Karpnie
18-urodziny 7 Drużyny Harcerskiej "Łatwopalni"
- 20.10.2024
- 19
W dniach 11-13 października 2024r. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z 18 rocznicą powstania 7 DH Łatwopalni Lipusz. Udział w nich brali harcerze z Lipusza, Stężycy, Wielkiego Klincza oraz Kościerzyny. Wydarzenie zostało przygotowane przez naszych harcerzy, a nieocenione wsparcie organizacyjne zapewnili im ich rodzice.
Sobota obfitowała w atrakcje – harcerze wzięli udział w grze dziennej o tematyce „Znajomość 7 DH”. Najlepszą drużyną okazała się 10 Drużyna Harcerska "Fatum".
Wieczorem uczestnicy spotkali się na uroczystej Mszy Świętej, zorganizowanej dzięki współpracy z lipuskimi księżmi. W trakcie nabożeństwa wystawiono obraz bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy, a także przywieziono jego relikwie i odlew jego twarzy, co nadało uroczystości wyjątkowego charakteru.
Po mszy miał miejsce uroczysty poczęstunek, podczas którego zaserwowano tort ufundowany przez Wójta Gminy Lipusz. Na zakończenie odbyło się świecowisko, podczas którego harcerze mogli wspominać wspólne chwile. Obecna była również jedna z byłych drużynowych, druhna Sandra, co dodało wydarzeniu nostalgii i radości ze wspólnej historii drużyny.
Te trzy dni były dla 7 Drużyny Harcerskiej “Łatwopalni” pełne radości, przygód i głębokich refleksji nad tym, co udało im się osiągnąć i jaką drogę przeszli jako drużyna. Świętowali swoją historię, umacniali braterskie więzi i planowali przyszłość, a każdy dzień przyniósł im niezapomniane chwile.
,,Kaszubski Mecz" w Gdyni
- 20.10.2024
29 września 2024 r. uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego z klas IV-VIII naszej szkoły, wybrali się na wycieczkę do Gdyni. Byli oni jednymi z 1500 zgromadzonych tego dnia na Stadionie Miejskim uczniów, którzy uczą się języka kaszubskiego w swoich szkołach Celem tego wyjazdu był pierwszy „Mecz Kaszubski” piłki nożnej, pomiędzy klubami Arka Gdynia - Chrobry Gorzów.
Zebrani kaszubscy kibice dopingowali klub gospodarzy (Arka Gdynia) w języku polskim i kaszubskim. Podczas tego wydarzenia odbywały się też liczne animacje dla dzieci i dorosłych. Przy stadionie grała kapela kaszubska „Szczypior Band”, a na murawie przed rozpoczęciem gry odbył się występ kaszubskiej artystki Tatiany Slowi. Tomasz Fopke odśpiewał uroczyście pieśń „Zemia Rodnô” oraz klubową „Rotę” – najpierw w języku kaszubskim, a następnie po polsku. Zawodników na boisko wyprowadzały dzieci ubrane w kaszubskie stroje (członkowie Akademii Piłkarskiej Cassubian), a sami zawodnicy Arki Gdyni nosili podczas meczu naramienne opaski z przewodnim hasłem meczu – „Kaszëbë znaczi Arka”. Uczniowie z Lipusza mogli w trakcie przerwy pomiędzy pierwszą a drugą połową oglądać pokaz „walking futbolu”, który zaprezentowali gdyńscy oldboje, zbierać autografy od zawodników Arki Gdyni i skorzystać z innych animacji towarzyszących spotkaniu, jak np. dmuchańce, sklep z pamiątkami itp.
Po bezbramkowej pierwszej połowie, dzięki strzelonym w drugiej połowie meczu dwóm golom przez Karola Czubaka (zawodnika Arki Gdyni), klub gospodarzy ostatecznie zwyciężył w tym spotkaniu 2:0. Kaszubskie kibicowanie zadziałało!
fot i tekst. Wiktoria Suchy - Lipińska
Podróże z klasą
- 14.10.2024
- 7
Wycieczka uczniów SP w Lipuszu do Poznania odbyła się w dniach 08-10. - 10. 2024r. Uczestnikami byli uczniowie klas VII. Pobyt w mieście rozpoczęto wizytą w Bramie Poznania, gdzie zapoznano się z historią Ostrowa Tumskiego oraz początkami Państwa Polskiego na tych terenach. Następnie udano się do Centrum Szyfrów Enigma, aby zapoznać się z interaktywną ekspozycją multimedialną poświęconą historii szyfrów i szyfrowania, a szczególnie maszynie szyfrującej Enigma i trzem polskim kryptologom: M. Rejewskiemu, H. Zygalskiemu i J. Różyckiemu. Odwiedzono także Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie uczniowie uczestniczyli w pokazie wypieków Rogali Świętomarcińskich oraz usłyszeli wiele ciekawostek związanych z gwarą poznańską oraz historią miasta. Następnie zwiedzono Muzeum Narodowe w Poznaniu. Zwiedzających szczególnie zainteresowały obrazy oraz rzeźby współczesnych artystów. W Muzeum Instrumentów Muzycznych, uczniowie zobaczyli profesjonalne instrumenty muzyczne oraz tradycyjne instrumenty różnych kultur, natomiast w Zamku Cesarskim wybudowanym jako poznańska rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II, podziwiali najlepiej zachowane wnętrza z okresu II wojny światowej w tej części Europy. Ostatnim punktem programu była wizyta w Palmiarni, w której uczniowie mogli podziwiać roślinność z wielu zakątków świata. Podczas pobytu w Poznaniu uczestnicy wycieczki nocowali w zabytkowym Pałacu w Biedrusku.
Wycieczka została w 100% dofinansowana z programu Ministerstwa Edukacji Narodowej - Podróże z klasą.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- 09.10.2024
Ważne informacje dotyczące spraw organizacyjnych
Dnia 11.10.24r.,tj. piątek, w naszej szkole będziemy świętować Dzień Edukacji Narodowej
Harmonogram:
- apel na 4 godz. lekcyjnej (jest to dzień galowy)
- o 12.30 udajemy się do kościoła na 13.00 na mszę świętą (pod opieką wychowawców)
- odwozy tego dnia o 13.45 spod kościoła i o 14.00 ze szkoły
- świetlica i przedszkole pracują bez zmian (zgodnie z planem)
Dzień 14.10.2024r., tj. poniedziałek, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Przedszkole i świetlica pracują bez zmian
(tego dnia nie ma dowozów, rodzice indywidualnie zapewniają dojazd do szkoły).
XXX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
- 03.10.2024
- 5
XXX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
W dniach 29.09-30.09.2024r. miało miejsce XXX posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Organizatorami XXX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kancelaria Sejmu, Biuro Rzecznika Praw Dziecka.
Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy o zasadach funkcjonowania Sejmu i demokracji parlamentarnej. Od kilku lat aktywizuje również młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.
Projekt ma na celu zachęcenie młodych ludzi do dyskusji na tematy dla nich ważne. Tegoroczna sesja po raz pierwszy odbyła się w nowej formule, nie 1 czerwca a 30 września br. Na obrady młodzi parlamentarzyści, zostali wyłonieni w ramach losowania z ponad 14 tys. szkół podstawowych, po jednym uczniu z klas 6-8 szkoły podstawowej. Przyjazd młodych parlamentarzystów poprzedziła debata, warsztaty na temat najważniejszych zagadnień dla uczniów w kontekście tematu XXX sesji. Młodzi wybrali temat do dyskusji podczas posiedzenia plenarnego, kandydatów na marszałków oraz sprawozdawców. Temat sesji plenarnej wyznaczyli uczniowie, odpowiadając sobie na pytanie „Co jest dla nas najważniejsze?”. Głosem niemal 75% młodych posłanek i posłów został wybrany temat „Wsparcie w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej”. Uchwała zawierająca temat tegorocznej sesji została przekazana na ręce marszałka Sejmu RP.
W dniu poprzedzającym obrady zorganizowano także dla uczestników zwiedzanie Warszawy.
Nasza szkoła została wylosowana jako jedna z 153 szkół z całej Polski i miała okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Spośród uczniów naszej szkoły w wyniku losowania wyłoniono trzech reprezentantów. Byli to Jakub Kotłowski z klasy 6b, Maciej Jagiełło z klasy 7b i Kacper Klasa z klasy 8b.
Reprezentanci naszej szkoły podczas sesji mogli wziąć udział w dyskusji oraz głosowaniach. Była to wyjątkowa okazja, by wcielić się w rolę posła i na własne oczy zobaczyć jak funkcjonuje polski parlament.
oprac. Anna Stalke
Start Harcerski 2024/2025
- 02.10.2024
- 5
Harcerze 7 dh “Łatwopalni” wzięli udział w Starcie Harcerskim, który w tym roku odbył się w dniach 20-22 września w malowniczej Stężycy.W ramach inauguracji nowego roku harcerskiego nasi druhowie wraz z innymi harcerzami Hufca Kościerzyna wędrowali po urokliwych trasach – odwiedzili okoliczne wioski, lasy, jeziora, amfiteatr i parki. Nie zabrakło tam również sportowych emocji! Wzięli udział w turnieju oraz ćwiczyli umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wieczory spędzali przy ognisku, gdzie przedstawiali nowe pląsy i własne hobby horsy! Te wspólne chwile na pewno na długo zostaną w ich pamięci. To był naprawdę intensywny i pouczający czas.
Jeśli chcesz dołączyć do naszej drużyny, zapraszamy serdecznie. Przyjdź, zobacz jak ciekawie, spędzamy wolny czas.Nasze zbiórki odbywają się w piątki o godz.18.00 w budynku przy stadionie.
Zapraszamy
7dh "Łatwopalni"
Podziękowania za dar serca
- 19.09.2024
Przekazujemy serdeczne podziękowania Wszystkim Darczyńcom za ich ogromne wsparcie. Zebrane kwiaty zostały już przekazane do Hospicjum w Kościerzynie, które wyraziło swoją głęboką wdzięczność oraz niezmierną radość za bezinteresowną pomoc. Po raz kolejny nasza społeczność szkolna nie zawiodła :) Dziękujemy!!!
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie