28.06 we wtorek o godz. 17.00 na lipuskim Orliku odbędzie się ,,Festiwal rekordów". Na ten dzień dzień zaplanowano moc atrakcji :) Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych!
NASZE SŁOWIKI NAJLEPSZE W WOJEWÓDZTWIE
- 20.06.2022
10 czerwca nasz szkolny chór ,,Lipuskie Słowiki" zdobył I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Pomorskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska 2022 oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu z elementami ruchu oraz wyróżnienie za udany debiut. Gratulujemy i trzymamy kciuki za następne sukcesy!
Z przyrodą w Płocicznie za pan brat
- 10.06.2022
- 26
8 czerwca 2022 klasy III uczestniczyły w grze terenowej urozmaiconej o gry logiczne i rozmowy z leśnikami pracującymi w Nadleśnictwie Lipusz. Wspólna zabawa odbyła się na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej - na szlaku zwanym Pętla Tuszkowska Matka w Płocicznie. Wyjście było świetną okazją na atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, a także zgłębieniem wiedzy o przyrodzie. Po wytężonej pracy uczniowie zajadali się kiełbaskami z grilla oraz przeróżnymi słodkościami, które dla nich specjalnie przygotowano. Dużą radość sprawiły też niespodziewane upominki od Nadleśnictwa Lipusz - każdy z uczestników wycieczki wrócił z nowym długopisem, notatnikiem i magnesem na lodówkę z logo Nadleśnictwa Lipusz. Uczniowie klas III są wdzięczni za moc atrakcji, które im tego dnia zapewniono.
Sprawozdanie z wycieczki do Karpacza i Pragi
- 10.06.2022
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI
Dnia 1 czerwca 2022 roku o godzinie 5:10 spotkaliśmy się przy budynku szkoły i ruszyliśmy do Karpacza oraz Pragi.
Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas ósmych, nauczyciele oraz opiekunowie.
Droga zajęła nam ponad 8 godzin, przejechaliśmy 540 kilometrów. Swoją wycieczkę zaczęliśmy wizytą w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Wiele eksponatów, które zobaczyliśmy było pomniejszone 25 razy.
Następnie w Karpaczu zwiedziliśmy świątynię „Kościół Wang”. Odsłuchaliśmy historię na temat tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że jest to kościół parafii ewangelicko-augsburskiej, cały był wykonany z drewna. Pochodził z Norwegii, a do Karpacza został przeniesiony na przełomie XII i XIII wieku. Dzień zakończyliśmy kolacją.
Drugiego dnia przejechaliśmy się wyciągiem na Kopę pod Śnieżką. Następnie przeszliśmy na szczyt Śnieżki. Trasa nie była trudna dla ludzi, którzy lubią chodzić po górach. Na szczycie widzieliśmy obserwatorium meteorologiczne i podziwialiśmy panoramę gór.
Podczas całej wycieczki towarzyszył nam przewodnik górski, który przybliżał nam fakty oraz ciekawostki związane z tym miejscem.
Do centrum Karpacza wróciliśmy kolejką krzesełkową.
Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego „Julia”.
Dowiedzieliśmy się jak dużo czasu i pracy potrzeba na wytworzenie produktów ze szkła.
W godzinach popołudniowych zobaczyliśmy wodospad Szklarki.
Po kolacji, niektórzy poszli na basen, pozostali udali się na spacer do centrum Karpacza.
Kolejnego dnia po wczesnej pobudce i śniadaniu o godzinie 7:00 ruszyliśmy do Pragi.
We wczesnych godzinach przedpołudniowych rozpoczęliśmy zwiedzanie.
Na początku zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, a następnie Katedrę św. Wita.
Później udaliśmy się do pięknych ogrodów. Następnie mieliśmy czas wolny na praskiej starówce.
Mieliśmy zarezerwowany rejs po Wełtawie. Ze statku bardzo dobrze widzieliśmy Most Karola, na którym kilka godzin wcześniej byliśmy.
Po kilkugodzinnym zwiedzaniu wróciliśmy do autokaru i kierowaliśmy się w kierunku Karpacza. Dzień zakończyliśmy kolacją.
Ostatniego dnia po śniadaniu ruszyliśmy w stronę Lipusza.
Po drodze zwiedziliśmy stary kościół ewangelicki w Jaworze oraz zatrzymaliśmy się na posiłek w restauracji.
Podróż była długa, ale przyjemna, gdyż mieliśmy wspaniałego kierowcę, który szczęśliwie dowiózł nas do Lipusza około godziny 20:00.
To była bardzo udana wycieczka, którą będziemy miło wspominać.
Kacper Żywicki kl.8B
Nasi uczniowie Mistrzem Polski!
- 30.05.2022
Ogromny sukces naszych Szczypiornistów !!! 💪💪💪
Uczniowie Szkoły Podstawowej z Lipusza zostają Mistrzami Polski w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Dzieci w Piłce Ręcznej- rocznik 2009, który odbył się w dniach 26-29 maja 2022 r. w Dźwirzynie.
Przypomnijmy, że nasza drużyna wygrywając finał wojewódzki pojechała na Mistrzostwa reprezentując województwo pomorskie. W turnieju zagrało 12 drużyn, które drogą losowania zostały podzielone na dwie grupy z których dwa najlepsze zespoły z każdej przeszły do półfinałów.
grupa A:
1.PŁOCK-województwo mazowieckie
2.KRAKÓW- województwo małopolskie
3. PIOTRKÓW TRYBUNALSKICH - województwo łódzkie
4. LIPUSZ- województwo pomorskie
5. GRODKÓW- województwo opolskie
6. GRYFINO- województwo zachodniopomorskie
grupa B:
1.GRUDZIĄDZ – województwo kujawsko-pomorskie
2.UHERCE MINERALNE- województwo podkarpackie
3.ŚWIDNICA- województwo dolnośląskie
4.OBORNIKI WIELKOPOLSKIE- województwo wielkopolskie
5. ŚWIEBODZIN- województwo lubuskie
6. KOSZALIN- województwo zachodniopomorskie
Jak się okazało trafiliśmy do bardzo silnej grupy, w której o zwycięstwie często decydowały ostatnie minuty. Mecze były bardzo zacięte i wyrównane . Dwie drużyny: Płock i Lipusz uzyskały 12 pkt- ulęgając tylko jednemu zespołowi. O pierwszej lokacie w grupie zadecydował mecz bezpośredni pomiędzy Lipuszem, a Płockiem 16:14 dla Płocka. W pozostałych meczach w grupie pokonaliśmy zespoły z Grodkowa 18:16, Piotrkowa Trybunalskiego 20:11, Krakowa 21:14, Gryfina 11:8 W grupie B Oborniki zdobyły komplet punktów, drugie miejsce zajął Świebodzin z 9 pkt.
W półfinale Lipusz zmierzył się z bardzo silnym zespołem z Oborników Wielkopolskich. Mecz był bardzo wymagający dla obu drużyn. Szybkie kontrataki po zdobytych bramkach wymagały od zawodników ogromnej wytrzymałości fizycznej. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 11:9 dla Lipusza , druga połowa była jeszcze bardziej nerwowa. Ostatecznie Lipusz zameldował się w Finale wygrywając 20:19. W drugim półfinale Płock bez problemu pokonał Świebodzin 25:15 .
Niedzielny Finał dostarczył wiele emocji dla kibiców, którzy licznie wspierali naszych zawodników. Nasi szczypiorniści pomimo licznych bólów, zakwaszonych mięśni stanęli na wysokości zadania. Walczyli jak równi z równym z drużyną z Płocka. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 6:6, w drugiej połowie nasi zawodnicy wypracowali sobie przewagę 3 bramek i zdawać się mogło, że bezpiecznie dociągną wynik do końca. Finał jednak rządzi się własnym prawami. W końcówce meczu widać już było duże zmęczenie zawodników obu drużyn, presja czasu wymusiła wiele błędów. Na minutę przed końcem na tablicy wyników był remis 11:11. Ostatnie sekundy meczu to horror dla obu drużyn. Dzięki fantastycznej obronie naszego bramkarza wyprowadziliśmy kontratak i zdobyliśmy zwycięską bramkę kończąc finał 12:11.
Wszyscy zagrali fantastyczny turniej, każdy włożył swoją cegiełkę w ten sukces. Hubert Cybulski został wyróżniony najlepszym zawodnikiem drużyny, natomiast Nikodem Żywicki został najlepszym zawodnikiem całego turnieju.
„Jestem niezmiernie dumny z mojej drużyny, wykonali fantastyczną pracę na boisku. Jak zwykle wchodząc na boisko dają z siebie 100% , a nawet więcej. Wkładają kawał serducha i zdrowia w swoją grę.
Droga do Mistrza Polski nie była dla naszej drużyny spacerkiem. Już na etapie wojewódzkim musieliśmy zmierzyć się z trzema silnymi drużynami . Na Mistrzostwach na swojej drodze spotykaliśmy jeszcze mocniejsze i bardziej wymagające drużyny z całej Polski. Pomimo, że jesteśmy malutką gminą, to na boisku stawaliśmy się „gigantem” walcząc jak równy z równym. Dziękuję mojej drużynie, która coraz bardziej mnie zaskakują i coraz wyżej podnosi poprzeczkę. Dziękuję rodzicom, rodzinom ,kibicom za wsparcie na trybunach, którzy byli naszym 8 zawodnikiem na boisku , jak również tym oglądających nas w domach i ślących pozytywną energie To dla mnie zaszczyt móc prowadzić tą drużynę” .- relacjonuje trener Robert Klasa.
Skład drużyny: Marcin Bigus, Seweryn Breza, Hubert Cybulski, ,Mateusz Ebertowski Hubert Kiedrowski, Maksymilian Kopp Ostrowski, Kajetan Kurs, Kacper Klasa, Stanisław Robert, Karol Szymura, Jakub Wałdoch, Maurycy Zdrojewski, Nikodem Żywicki.
oprac. trener Robert Klasa
Światowy Dzień Pszczoły
- 26.05.2022
- 58
20 maja w Światowy Dzień Pszczół Pani Sylwia Gierszewska, wychowawczyni klasy 2b przedstawiła nam historię odkrycia miodu jako słodkiej i zdrowej przekąski. Opowiedziała, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Dowiedzieliśmy się także, jak powstają świeczki z wosku pszczelego. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym, jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kropelkę miodu, jak się porozumiewają, jak się rozmnażają i w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Pani Sylwia wyjaśniła też nam, czym różni się osa od pszczoły.
Dużą atrakcją było oglądanie ramek z węzą oraz suszem, stroju pszczelarza, a nawet obejrzenia przyborów, których używa w swojej codziennej pracy.
Dzieci dowiedziały się o tym, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. To były bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja miodu, a każdy z uczestników spotkania otrzymał słoiczek miodu.
Egzamin Ósmoklasisty
- 26.05.2022
w dniach 24-26.05.2022 uczniowie klas ósmych pisali egzaminy.
64 uczniów przystąpiło do EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
24.05 odbył się egzamin z języka polskiego
25.05 odbył się egzamin z matematyki
26.05 odbył się egzamin z języka angielskiego
Zdania uczniów o trudności egzaminów były znacząco podzielone. Jednak największe obawy były związane z zadaniami z matematyki. Ósmoklasiści będą musieli poczekać na swoje wyniki do 1 lipca.
Klasy ósme w Muzeum Stutthof
- 26.05.2022
20.05.2022 uczniowie najstarszych klas wybrali się do Muzeum w Stutthofie
Tego dnia uczniowie w zadumie wędrowali po Muzeum w Stuttfofie. Była to żywa lekcja historii, uwrażliwijaca na krzywdę innych. Co roku klasy ósme odwiedzają to miejsce pamięci.
TROCHĘ HISTORII
- Muzeum Stutthof zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof, uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962 r. Jest państwową instytucją kultury podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Rolą Rady Muzeum przy Muzeum Stutthof w Sztutowie jest nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, w szczególności nad trwałą ochroną dóbr kultury, informowaniem o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianiem podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowaniem wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianiem kontaktu ze zbiorami.
Konkurs o wiedzy przeciwpożarniczej
- 26.05.2022
12.04.2022 odbył się KONKURS O WIEDZY PRZECIWPOŻARNICZEJ. W zmaganiach brali udział uczniowie naszej szkoły. Jak się okazało, nie straszne były im przepisy dotczące przeciwpożarnictwa. Uczestnicy konkursu mogli się pochwalić swoją wiedzą w tym zakresie. Najwyższy wynik otrzymał Jakub Kaszubowski z klasy VIIIc. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
WITAJ MAJOWA JUTRZENKO
- 12.05.2022
- 4
Dnia 29 kwietnia odbył się uroczysty apel ku czci uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klas 4 i 5 wraz z chórem szkolnym przygotowali program artystyczno-wokalny. Nie zabrakło pięknych dekoracji, utworów patriotycznych, tańca z flagami oraz krótkiej scenki dotyczącej święta.
Warto dodać, że chór szkolny jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych ,,Śpiewająca Polska" w roku 2022r.
oprac. SKD
Warsztaty ceramiczne
- 06.05.2022
- 56
Klasy 2a i 2b wzięły udział w warsztatach ceramicznych w Gospodarstwie Agroturystycznym “Zielony Kot”. Było mnóstwo zabawy z gliną oraz z angobami, czyli kolorowymi glinkami. Był też pokaz kręcenia na kole garncarskim. Wszystkim uczestnikom warsztaty bardzo się podobały. Uczniowie z niecierpliwością czekają na swoje dzieła, które muszą przejść jeszcze przez proces suszenia oraz wypału nim trafią do rąk ich twórców.
Ceramika ćwiczy koncentrację i cierpliwość, ale też doskonale wycisza. Ceramika to mix kreatywności i pracy manualnej.
23
Zdrowo i przepysznie
- 21.04.2022
Klasa IIa przyrządzała sałatki
13Piątek 08.04.2022 był pysznym, owocowym dniem w klasie IIa. O owocach uczniowie wiedzą bardzo dużo. Każdy wie, jak ważne jest spożywanie owoców - nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Robienie sałatki było wielką frajdą i zabawą, dzieci przygotowały się do tego solidnie. Każdy przyniósł z domu potrzebne akcesoria i różne owoce. Po wcześniejszym umyciu owoców, uczniowie zabrali się do pracy. Samodzielnie zrobiona sałatka smakowała wyśmienicie.
„Pòpôłnié z kaszëbsczima planszówkama”
- 07.04.2022
- 12
07.04 br. w Zespole Szkół w Lipuszu odbyło się „Pòpôłnié z kaszëbsczima planszówkama”, podczas którego nauczycielki języka kaszubskiego oraz miłośnicy gier planszowych mieli okazję poznać zasady rozgrywki najnowszej publikacji Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pt. "Biôtka ò fanã". I to z pierwszej ręki, bo w arkana gry wprowadziła ich sama twórczyni, szkólna lipuskiej placówki, Justyna Mikołajczyk.
Najlepsi gracze wśród przybyłych gości, oprócz słodkiego smaku zwycięstwa i satysfakcji z nim związanej, mogli liczyć na nagrody w postaci promowanej planszówki.
W wydarzeniu udział wzięli Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, Wójt Gminy Lipusz Mirosław Ebertowski, Przewodnicząca Rady Gminy Lipusz Bogumiła Mokwińska oraz Dyrektor Zespołu Szkół Barbara Edel.
Pani Justyna Mikołajczyk, twórczyni kaszubskiej gry, otrzymała podziękowania i gratulacje za wielki wysiłek włożony w proces twórczy zakończony sukcesem w formie przepięknej gry planszowej, która na długie lata zagości na lekcjach języka kaszubskiego (będąc świetną pomocą edukacyjną), jak i w naszych domach.
Organizatorami spotkania byli: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Zespół Szkół w Lipuszu.
źródło: www.kaszubi.pl
DZIEŃ BEZ PLECAKA
- 05.04.2022
Prima Aprilis w innym wydaniu
201.04 uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Nie oznaczało to jednak, że nie mieli ze sobą książek i przyborów szkolnych. Byli przygotowani do lekcji tak jak zawsze, zmienili tylko swoje plecaki na dość niecodzienne rzeczy – wszystko wyjaśnią zdjęcia powyżej!
Lipuscy szczypiorniści wygrywają Finał Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Piłce Ręcznej Chłopców
- 03.04.2022
g22 marca br. w hali sportowej Zespołu Szkół w Lipuszu został rozegrany 50 Finał Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej chłopców.
W zawodach wystartowało 6 najlepszych zespołów szkół województwa pomorskiego: SP nr 4 Słupsk, SP nr 33 Gdańsk SP nr 1 w Żukowie, SP nr 12 w Tczewie, SP z OMS w Kwidzynie oraz gospodarz zawodów SP Lipusz. Wszyscy finaliści musieli przebrnąć wcześniejsze eliminacje miejskie, gminne, powiatowe oraz półfinały wojewódzkie by znaleźć się w ścisłym finale.
Nasi zawodnicy uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipuszu zaprezentowali się bardzo dobrze zajmując pierwsze miejsce, zdobywając złote medale.
W wyniku losowania zespoły zostały podzielone na dwie grupy: grupa A: SP Lipusz, SP nr 12 Tczew oraz SP nr 1 Żukowo grupę B: SP nr 33 Gdańsk, SP z OMS w Kwidzynie i SP nr 4 Słupsk. Dodajmy, ze grupa A została nazwana „grupą śmierci”: znalazły się w niej najlepsze drużyny z ubiegłego roku Wojewódzkiej Ligi Piłki Ręcznej. Mecze w tej grupie były bardzo zacięte i na wysokim poziomie. Lipuscy Szczypiorniści od samego początku wchodząc na boisku wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem i zawziętością na boisku. Walczyli do samego końca.
Pierwsze połowy każdego meczu grupowego były bardzo wyrównane, dopiero w drugiej połowie lipuszanie wypracowywali sobie wyraźną przewagę. W Finale zmierzyli się z drużyną z Gdańska, która była bezkonkurencyjna w swojej grupie. Pierwsza finałowa połowa była bardzo wyrównana (9:9) bramka za bramkę, kontrataki oraz bardzo szybkie rozpoczęcia gry po zdobytych bramkach wymagała od zawodników dużej wytrzymałości. Druga połowa należała już zdecydowanie do SP Lipusz, i to nasi zawodnicy rozdawali karty w grze kończąc finał wynikiem 19:13.
Poniżej wyniki wszystkich meczów :grupa ASP Lipusz- SP 12 Tczew 14:11(7:6)SP Lipusz- SP 1 Żukowo: 15:10 (8:6)SP 12 Tczew- SP 1 Żukowo 18:12 (10:6)
grupa BSP 4 Słupsk- SP z OMS Kwidzyn 8:16 ( 1:6)SP nr 33 Gdańsk- SP z OMS Kwidzyn 20:13( 13;7)SP nr 33 Gdańsk- SP 4 Słupsk- 28:5 (15:2)
mecz o 5 miejsce
SP 1 Żukowo- SP 4Słupsk : 21:6 (12:3)
mecz o 3 miejsce
SP 12 Tczew – SP z OMS Kwidzyn- 19:12 ( 11:4)mecz o 1 miejsceSP Lipusz- SP nr 33 Gdańsk- 19:13 (9:9)
Ostateczna kolejność:
1. SP Lipusz
2. SP 33 Gdańsk
3. SP 12 Tczew
4. SP z OMS Kwidzyn
5. SP 1 Żukowo
6. SP 4 Słupsk
Skład drużyny Szkoły Podstawowej w Lipuszu złotych medalistów Finału Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej : Nikodem Żywicki, Kajetan Kurs, Kacper Klasa, Hubert Kiedrowski, Hubert Cybulski Jakub Wałdoch, Maksymilian Kopp-Ostrowski, Marcin Bigus, Maurycy Zdrojewski, Mateusz Ebertowski, Stanisław Robert, Seweryn Breza, Karol Szymura. Trener: Robert Klasa
Wato dodać, że SP Lipusz będzie reprezentować województwo pomorskie na Mistrzostwach Polski Igrzysk Dzieci w Piłce Ręcznej Chłopców.
źródło:goksir.eu
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie